Batıkent’te yer alan bağlama müzik kurumumuzda, geçmişten geleceğe köprü görevi gören ve kültürümüzün mihenk taşı olan bağlama eğitimi, temelden başlayarak öğretilmektedir.

Bağlama derslerimiz için en az ” 10 ” yaşında öğrencilerimiz kabul edilmekle birlikte tüm öğrencilerimiz alanında uzman ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmuş deneyimli eğitimcilerden ders almaktadır. Bağlama derslerimiz, bire bir ve grup dersleri olarak planlanmıştır.

Birebir derslerimiz, her hafta 1 saat olarak planlanmış olup kişilerin isteğine bağlı olarak ders saatleri artırabilmektedir. Her seviyeye uygun (temel, orta ve ileri seviye olmak üzere) eğitim verilmektedir.

Grup derslerimiz ise en az 7 kişiyle planlanmakla birlikte gruplar yaş aralığına ve seviyeye göre oluşturulmaktadır. Grup derslerimizde de her seviyeye uygun (temel, orta ve ileri seviye olmak üzere) hizmet verilmektedir.

Bağlama Saz Kursumuz ;

Bağlama Saz eğitimimiz, alanında uzman ve deneyimli kadromuz tarafından verilmekle birlikte bağlama öğrencilerimize öncelikle bağlamanın teknik özellikleri anlatılmaktadır. Teknik özelliklerden sonra duruş, mızrap tutuşu, teller, bağlama akordu, bağlamanın bölümleri, bağlama çeşitleri hakkında teorik bilgiler verilmektedir. Bağlamada düzen bilgileri ise nota destekli olarak aktarılmaktadır. Bağlama düzen bilgilerinin verilmesinin ardından belirli ses aralıklarında alıştırmalar ve parçalar (parmak numaralarına bağlı kalınarak) verilerek öğrencilerin pekiştirmesi sağlanmaktadır. Bağlamada bulunan 3 tel grubun kavranmasından sonra “ayak, düzen, mızrap ve tavır” kavramlarına değinerek çeşitli yörelerin mızraplarının öğrenciye aktarılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Bağlama çalmak, her enstrümanda olduğu gibi, emek, çaba ve sabır gerektirmektedir. Günlük tekrarlar ve egzersizler, parmakları enstrümana karşı sıcak tutmakla birlikte bağlama öğrenmek isteyen öğrencinin gelişimine büyük katkı sağlamaktadır.

Open chat