Keman kursu Asya Sanat Merkezinde hafta 1 saat aylık olarak 4 saat olarak uzman öğreticilerimizle  bire bir özel  ders şeklinde yapılmaktadır.

Kemanın Tarihi

Keman yaylı çalgılar ailesinden perdesiz bir çalgıdır. Keman yayla (arşeyle) çalınan kemana Fransızlar, violin; İtalyanlar, violino; İngilizler, violin der.

Ses renginin etkileyici güzelliğiyle, keman, en yaygın ve sevilen çalgılardandır. Değişen ruh durumlarını ya da doğa güzelliklerini ayrıntılı biçimde canlandırabilen duygusal anlatım zenginliği, onu ideal bir solo çalgı düzeyine yükseltmiştir. Tınısındaki sıcaklığı ile

dinleyiciler için usta bir anlatıcı konumunda olan kemanın oda müziği ve orkestralarda da rolü büyüktür.

Keman yalın bir çalgıdır. Biçimindeki incelikli dekoratif görünüm rastlantı değildir. Ona bu soylu biçimi veren oranlar akustik hesapla belirlenmiştir. Gövdesi 38 cm uzunluğunda olan keman yapımında 70 parçadan oluşur. Notasında sol anahtarıyla yazılan kemanın telleri sırasıyla sol, re, la, mi olarak akort edilir.

Teller tam beşli aralıklarla tınlar. En ince sesi veren mi teli parlak bir ses renginde olmakla birlikte insan sesinin erişemeyeceği sesleri anlatabildiği için bazen kulak tırmalayıcı gelebilir. La ve re tellerinin sesi yumuşak ve tatlıdır. Duygusal anlatımlar bu iki sesin üzerinde derin etki yaratır.

Keman ses olarak son derece zengin bir çalgıdır. Çeşitli çalış stilleriyle arpejler, geçitler, diziler, flojeler ve sınırsız biçimde parlak bir biçim sunar. Çalgılar içinde piyanodan sonra gelen en geniş solo repertuvara sahiptir.

Kurumumuzda keman derslerimize  klasik batı müziği tekniğiyle suzuki metodlarıyla birlikte teknik çalışmalar tutuş duruş parmak pozisyonları  gamlar arpejler ve repertuar çalışmaları eşlik çalışmaları yapılmaktadır.

Open chat