Piyano Kursu Almanın Faydaları

Ankara Batıkent’te faaliyet gösteren Asya Sanat Merkezi’nde, her yaştan ve her seviyeden öğrenci için piyano derslerimiz mevcuttur. Piyano Kursu, alanında uzman ve deneyimli eğitmenlerimiz tarafından verilmektedir. Piyano eğitimci kadromuz, konservatuarların ilgili alanlarından mezun, alanında başarılı ve tecrübeli eğitmenlerden oluşmaktadır. Beynin birden fazla bölgesini çalıştırarak çok yönlü düşünmeyi ve bağlantılar kurmayı sağlayan enstrüman, aynı zamanda beynin kullanımını geliştiren bir yapıya sahiptir.

Piyanonun kısaca tarihine değinirsek:

Eğitim süresi içerisinde piyano alt yapısıyla öğrenme, teknik çalışmalar,
ellerin koordineli çalışması ve nota eğitimi ile birlikte solo ve eşlik
çalışmalarıyla ünlü klasik bestecilerin eserlerinin seslendirilmesinin yanı sıra farklı tarzlarda eserler de seslendirilmektedir. Piyano, niteliklerinden ötürü 18. yüzyılın sonlarında en çok aranan müzik aleti durumuna gelmiştir.

  • 1780’de Sebastian Erarda, Paris’te Fransa’nın ilk piyano yapım evini
  • kurmuştur.
  • 1808’de Alman Erarda çift maşalı düzeneği bulmuştur.
  • Piyano yapımcılığında bir devrim sayılan mekanizmayı, Pierre Erarda geliştirerek, 1821’de yinelemeli düzeneği yapmıştır. Günümüzde kuyruklu piyanolarda bu düzenek kullanılmaktadır. Bu dönemden sonraki dönemde piyano, günümüzdeki üstün niteliklerine kavuşmuştur.
  • Piyano Eğitimi, öncelikle el-göz koordinasyonunu geliştirdiğinden çocukların yazı yazmayı kolay öğrenmelerini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, güzel el yazısı yazma yeteneği geliştirmektedir. Piyano çalarken nota takibi yapmak, eseri aynı tempo ile devam ettirmeye çalışmak odaklanmayı öğretmektedir. Küçük yaşlardan itibaren düzenli piyano eğitimi almanın bireylerin konsantrasyon sürelerinin gelişmesine katkı sağladığı kanıtlanmıştır. Piyano eğitimi alan çocuklar, çevrelerindeki seslere karşı duyarlılık geliştirmektedir. Örneğin; kalabalık ve gürültülü bir sınıfta öğretmenin sesini daha kolay ayırt edip, odaklanabilmektedirler.
  • Kelime hafızalarının gelişmesinin yanı sıra kendilerini daha iyi ifade edebilmektedirler. Piyano çalarken aynı anda iki satırın okunması, hızlı bir nota takibi gerekmesi gibi nedenlerden dolayı piyano çalanların daha hızlı kitap okudukları bilinmektedir. Beynimizde dil ve müzik merkezlerinin birbirleri ile benzeşik çalıştığı, hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir.
  • Küçük yaşta başlayan piyano eğitimi, çocukların birden fazla yabancı dil öğrenmesini kolaylaştırmaktadır. Sol beyin fonksiyonları üzerinde de etkisi büyük olan piyano eğitiminin, öğrencilerin okuldaki matematik ve fen alanında göstermiş oldukları başarılarına olumlu etkileri de yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Uzun yıllar piyano eğitimi alıp büyük formlu eserler çalan ve bu eserlerden kendisine her an hazır halde bir repertuar hazırlayan öğrencinin; hafızasını büyük ölçüde geliştirdiğinin kanıtıdır.
  • Sağ ve sol beyni aynı anda kullanmak beyindeki sinirsel bağlantıları güçlendirmektedir. Bunun yanı sıra, piyano ve IQ arasındaki bağlantı oldukça çarpıcıdır.  Okul öncesi çağlarından itibaren piyano kursu alan çocukların IQ’ları %50 oranında artmaktadır. Piyano eğitimine erken yaşlarda başlamak önem taşımaktadır. Piyano dersinin amacı, çocuğun dersten zevk alarak çalmasını sağlamaktır.
  • Piyano öğretmeni, çocukların başarılı olmalarını sağlamanın yanında, onların fiziksel, kişisel, sosyal ve psikolojik gelişimlerine de yardımcı olmalıdır.

Asya Sanat Merkezimizde,

eğitmenlerimiz, bu husus üzerinde hassasiyetle durmaktadır. Piyano eğitimcisi için, piyano dersini işlerken izleyeceği yöntem çocuğun yaşı kadar önem taşımaktadır. Programlı şekilde piyano eğitimine başlama yaşı, çocuğun olgunluk ve gelişim göstereceği 6-7 yaşlarıdır. Uzmanlar, okul öncesi çağdaki piyano eğitimine başlama yaşının 4 ile 6 yaş arasında olduğunu belirtmektedir. Okul öncesi piyano metotlarının yazarları tarafından da bu yaş sınırları kabul edilmektedir. Bununla birlikte, çocukların bireysel farklılıklarından dolayı yaş sınırları, daha erken senelerde de olabilmektedir. Piyano metotları, yaş gruplarına ve dolayısı ile seviyelere göre oluşturulmaktadır. Her öğrencinin bireysel öğrenmesi farklı farklı olduğundan kullanılan her piyano metodu da her çocuk için uygun olmayacaktır. Bununla birlikte, piyano kursu süresince metotların seçimi, dersin verimliliği açısından büyük önem taşımaktadır. Öğretmenin bu noktada, çocuğun kişilik özelliğini (el yapısı, anlatılanları hızlı ve/veya yavaş algılaması, sağ ve sol eldeki sorunlar vb.) detayları dikkatlice belirlemelidir. Yıllarca aynı metoda bağımlı kalmak yerine kendilerini sürekli yenilemeleri ve metotları belli kriterler içerisinde değerlendirerek kendilerine ve öğrencilerine en uygun olanları seçmeleri önerilmektedir.

Asya Sanat Merkezimizde, her öğrenciye göre uygun olan metotlar belirlenerek dersler öğrenciye göre şekillendirilmektedir. Piyano eğitimine başlamak isteyen her öğrencimize kendisini özel hissettirecek bir deneyim sunmak için Asya Sanat Merkezi kapıları sonuna kadar açıktır. Ayrıca keman kursumuza göz atabilirsiniz. Sizler için baskiyap.com’da tasarım kupaları hazırladık.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Open chat